rxn_je

Etapa aleasă: Bistriţa - Braşov

Articole publicate: 1

Voturi acumulate: 589

Dupa o pauza de 30 de ani, FC Brasov reuseste sa ajunga in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a trecut de CS Otopeni (4-0). Unirea Urziceni (1-0) si Gloria Bistrita(3-0). In semifinale FC Brasov a intalnit formatia Fc Vaslui. Dupa ce in turul de la Brasov, echipa locala se impune cu scorul de 1-0, toti brasovenii sperau la finala, nu aveau motive sa nu spere, echipa juca bine parea a fi peste echipa adversa, jucatorii erau motivati. Pe data de 15 aprilie pe Stadionul Municipal din Vaslui are loc returul semifinalei dintre FC Vaslui si FC Brasov. Brasovenii erau increzatori, la scorul de 0-0 echipa favorita era calificata in finala cupei si scria istorie. Gazdele incep tare, iar in minutul 29 era deja 2-0, cu cateva munute inainte de pauza primesc si un penalty dar care este ratat de Wesley. La pauza inca exista sperante in tabara suporterilor brasoveni, dupa penalty-ul ratat oaspetii mai aveau nevoie de un gol si se calificau. In minutul 53 totul se termina, gazdele mai inscriu un gol si calificarea era jucata. Scorul final a fost 4-0 si FC Brasov iti i-a adio de la finala Cupei Romaniei.